Otwieram konto maklerskie w Deutsche Bank

Jak na ironię, jedną z pierwszych rzeczy, którą robimy rozpoczynając przygodę z inwestowaniem, jest wybór domu maklerskiego. W tym momencie rzadko zdajemy sobie sprawę z tego, czego oczekujemy od rachunku inwestycyjnego. Oczywiście możemy posiłkować się rankingami publikowanymi na portalach finansowych, ale aby podjąć najkorzystniejszą decyzję musimy wiedzieć, jaki jest nasz profil inwestora. Po szczegółowej analizie, postanowiłem założyć konto DB Makler jednocześnie pozostając klientem BOSSA. Dlaczego podjąłem taką decyzję?


W związku z ograniczeniem profilu działalności Deutsche Bank w Polsce, odnośniki prowadzące do DB Makler zostały usunięte z treści poniższego wpisu. Część detaliczna i maklerska Deutsche Bank przeniesiona została do Santander Bank.


Jaki jest mój profil inwestora?

Przeanalizowałem szczegółowo historię swoich transakcji oraz swój przyszły plan inwestycyjny. Na tej podstawie zbudowałem profil inwestora pod kątem wyboru najkorzystniejszego rachunku inwestycyjnego, z którego wyszło, że:

 • inwestuję jedynie w akcje polskich spółek oraz w jednostki uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych
 • zupełnie nie interesują mnie instrumenty pochodne i inne instrumenty finansowe
 • jestem typem inwestora średnio/długoterminowego – dokonuję operacji po wynikach kwartalnych spółek lub po zmianach wskazań barometru makroekonomicznego
 • nie inwestuję krótkoterminowo oraz nie interesuje mnie daytrading
 • inwestuję w oparciu o analizę fundamentalną, więc nie potrzebuję narzędzia do analizy technicznej
 • mile widziane narzędzia do analizy fundamentalnej (dostęp do danych finansowych spółek)
 • dostęp do notowań on-line bywa przydatny, szczególnie w okresie przebudowy portfela
 • dostęp do aplikacji mobilnej nie jest dla mnie istotny – zlecenia składam przez Internet
 • bardzo rzadko korzystam z raportów, analiz, rekomendacji biur maklerskich

Jakie są moje oczekiwania wobec rachunku inwestycyjnego?

W oparciu o profil inwestora, oczekuję od konta maklerskiego, że:

 • będzie bezpłatne (otwarcie, prowadzenie)
 • prowizje za operacje na akcjach polskich spółek będą jak najniższe
 • jak najniższe koszty zakupu jednostek uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych
 • dostęp do narzędzi związanych z analizą fundamentalną
 • dostęp do notowań on-line
 • dostęp do aplikacji mobilnej (warunek nie konieczny)
 • jak najniższe pozostałe (często ukryte) opłaty

Porównanie rachunków BOSSA i DB Makler

Przejrzałem oferty biur maklerskich znajdujących się zazwyczaj w czubie rankingów i moją uwagę przykuły dwa z nich: BOSSA oraz DB Makler. Szczęśliwie w pierwszym mam już otwarty rachunek. Zrobiłem małe porównanie ofert tych biur maklerskich (pod kątem moich wymagań), które przedstawiam w formie tabelki:

porownanie bossa i dbmakler

Dostęp do notowań on-line oraz aplikacja mobilna są już właściwie standardem w każdym biurze maklerskim – znak czasów. Również za samo prowadzenie konta nie są pobierane opłaty (chyba, że w pakietach dla bardziej wymagających osób – stąd ważne, aby zdefiniować swoje potrzeby).

To, czym przede wszystkim różnią się analizowane konta w BOSSA i w DB Makler to wysokość prowizji oraz dostęp do narzędzi analizy fundamentalnej (w tabelce zaznaczone na żółto). Różnią się również opłatami za przelewy z rachunku maklerskiego oraz opłatami za przechowywanie papierów wartościowych (pobierana kwartalnie w DB).

Niestety, ale każde z kont ma po jednej zalecie, na której bardzo mi zależy – w BOSSA jest dostęp do Skanera Fundamentalnego, z którego pozyskuje dane do Raportów PDF. Również mają ciekawszą ofertę jeśli chodzi o fundusze inwestycyjne. Z drugiej strony jest DB Makler, który oferuje prowizje niższe aż dwukrotnie.

Podsumowując, konto w BOSSA jest lepsze ze względu na dostęp do danych finansowych spółek, a w DB Makler ze względu na niższe prowizje. Korzyść wynikającą z dostępu do danych spółek jest trudno mierzalna – nie ulega jednak wątpliwości, że jest to dla mnie podstawa, dlatego nie mogę zlikwidować konta w BOSSA. Zdecydowanie łatwiej obliczyć korzyść wynikającą z niższych prowizji od transakcji na akcjach w DB Makler.


Jakie są korzyści wynikające z niższych prowizji?

W celu obliczenia korzyści, musiałem przyjąć pewne założenia (kwoty są przykładowe – procentowa korzyść pozostaje taka sama niezależnie od przyjętych wartości):

Założenia - analiza rachunków inwestycyjnych

Opierając się na powyższych założeniach można policzyć, jaka jest różnica w opłatach pomiędzy rachunkami:

Porównanie rachunków BOSSA i DB Makler

Prowizje w BOSSA są dwa razy wyższe niż w DB Makler, a opłata za przechowywanie akcji (kwartalna, naliczana od wartości portfela) w niemieckim biurze maklerskim stanowi niewielką część w stosunku do korzyści wynikających z niższej prowizji.

Przy portfelu wartości 50 000 zł, który jest przebudowywany po każdych wynikach kwartalnych, oszczędność na prowizjach wynosi aż 374 zł.


Jaki jest wpływ niższych kosztów na zysk portfela inwestycyjnego?

Jeżeli spojrzymy na wyniki osiągane dotychczas przez mój portfel inwestycyjny, możemy pokusić się o policzenie, jak niższe prowizje wpływają na osiągany zysk.

CAGR, czyli średnioroczny zysk netto wynosi 8,46% (już po zapłaceniu prowizji). W przypadku naszego wzorcowego portfela o wartości 50 000 zł, zysk netto wyniósłby 4 230 zł, a zapłacone prowizje 760 zł (mam rachunek w BOSSA, więc liczę prowizję w wysokości 0,38% od obrotu w wysokości 200 000 zł, zgodnie z wcześniejszymi założeniami).
Zysk przed prowizją wynosi więc 4 230 + 760 = 4 990 zł. Jest to kwota wyjściowa do dalszych obliczeń.

W BOSSA zapłacilibyśmy, zgodnie z powyższą tabelą, 760 zł, a w DB Makler 386 zł (razem z opłatą za przechowywanie).
Zysk netto dla BOSSA = 4 990 – 760 = 4 230 zł
Zysk netto dla DB Makler = 4 990 – 386 = 4 604 zł

Oznacza to, że dzięki niższym kosztom w DB Makler, zysk jest wyższy o (4 604 – 4 230) / 4 230 = 8,87%

To nie błąd. Dzięki z pozoru niewielkiej zmianie wysokości prowizji z 0,38% na 0,19% zysk zwiększył się aż o 8,87%!

Oczywiście zakładając, że portfel inwestycyjny dalej będzie osiągał dotychczasową stopę zwrotu oraz dalej będę realizował swoją strategię inwestycyjną, w której portfel przebudowuję raz na kwartał. Są to jak najbardziej realne założenia, które stosuję od początku, więc wyniki analizy nie są wyssane z palca.


Które konto jest korzystniejsze?

Ponieważ zarówno BOSSA, jak i DB Makler mają po jednym mocnym punkcie, z których nie zrezygnuję, postanowiłem inwestować z wykorzystaniem obu rachunków:

 • BOSSA -> skaner fundamentalny oraz fundusze inwestycyjne
 • DB Makler -> inwestowanie w akcje polskich spółek

Takie jest w tej chwili optymalne rozwiązanie dla mnie – dla osoby inwestującej średnio- i długoterminowo w polskie akcje oraz fundusze inwestycyjne. Mam nadzieję, że pomoże mi to w optymalizacji kosztów i osiągnięciu lepszych rezultatów inwestycyjnych.

Jeśli jesteś typem inwestora podobnym do mnie, tj. inwestującym średnio- lub długoterminowo w oparciu o analizę fundamentalna – z czystym sumieniem polecam ci konto w DB Makler. Zresztą – przede wszystkim zachęcam do przeprowadzenia podobnej analizy dla siebie, w oparciu o swoje historyczne transakcje – sam spostrzeżesz, że jest tutaj sporo miejsca do optymalizacji kosztów.


edit: Po opublikowaniu tego wpisu stworzyłem kalkulator, który pomaga w obliczeniu korzyści wynikających z niższej prowizji maklerskiej dla konkretnych założeń. Dokładnie opisałem go w tym wpisie, zapraszam do przeczytania!


Jak założyć konto w DB Makler?

Założenie rachunku maklerskiego w DB Makler jest bardzo proste. Wystarczy wypełnić poniższy formularz, a skontaktuje się z Tobą doradca, który odpowie na wszystkie Twoje pytania i pomoże w pozostałych formalnościach.

Pewnie zastanawiasz się, czy coś z tego mam? Tak, za każdy poprawnie wypełniony wniosek i zrealizowany kontakt otrzymuję prowizję, która pozwala w rozwoju tej strony. Hosting, grafiki, reklama – niestety, wszystko kosztuje. Po drugie, mobilizuje mnie to do działania, dzięki czemu dzielę się z wami moją wiedzą, doświadczeniami i spostrzeżeniami.

Przede wszystkim, nie polecam produktów, co do których sam nie jestem przekonany! Promuję jedynie oferty, które są dla was korzystne – zresztą, z większości z nich sam korzystam. Obecnie mam konto maklerskie w DB Makler.

Za pomoc w rozwoju strony – serdeczne dziękuję!

Odnośniki do formularzy kontaktowych:
DB Makler – najniższe prowizje -> najatrakcyjniejsze do inwestowania w akcje //odnośnik został usunięty//

STOP

Zapisałeś się już na listę wybrańców? 🙂

-> błyskawiczna informacja o nowych wpisach

-> informacja o zmianach wskazań barometru makro

-> informacja o wynikach portfela inwestycyjnego

 

 

Podziel się: