Oszczędność na prowizjach – kalkulator

Niedawno pisałem, że otwieram konto maklerskie w Deutsche Banku. W celu łatwiejszego obliczenia, jakie korzyści można osiągnąć przenosząc się do najtańszego w tej chwili biura maklerskiego pod względem prowizji, stworzyłem w excelu kalkulator. Wystarczy wpisać, jaką obecnie płacimy wysokość prowizji, jaka jest nasza wartość portfela, ile wynosi roczny obrót na koncie oraz jaką zakładamy stopę zwrotu ze swoich inwestycji. Poniżej przedstawiam wyliczenia dla mojego portfela.

W celu ściągnięcia kalkulatora kliknij tutaj.


Założenia

Pierwszą rzeczą, którą należy zrobić, jest wpisanie danych wejściowych do obliczeń:

  1. średnioroczny zysk brutto (przed uwzględnieniem prowizji i podatku „Belki”)
  2. początkowa wartość portfela
  3. roczna wartość obrotu wyrażona wielokrotnością wielkości portfela
  4. wielkość prowizji w obecnym biurze maklerskim

Ad 1. Średnioroczny zysk brutto (przed uwzględnieniem prowizji i podatku „Belki”) – w moim przypadku jest to wartość 11,96%, ponieważ po uwzględnieniu prowizji w dotychczasowym biurze maklerskim (0,39%) oraz podatku od zysków kapitałowych, daje CAGR na poziomie 8,46% netto, czyli dokładnie tyle, ile wynosi mój CAGR (dane za wrzesień 2015, aktualne mogą się nieco różnić).

Ad 2. Początkowa wartość portfela – tak naprawdę wpisałem tutaj pierwszą kwotę, która przyszła mi na myśl, ponieważ nie wpływa ona na relacje pomiędzy poszczególnymi wartościami, tj. wyrażona procentowo korzyść z niższych prowizji będzie taka sama, dla każdej kwoty. Na wielkość korzyści (wyrażonej w procentach) wpływa średnioroczny zysk, prowizja w „starym” biurze maklerskim oraz wielkość obrotu.


Podejmowanie decyzji inwestycyjnych jest dla mnie łatwiejsze dzięki MyFund.pl, gdzie mogę na bieżąco obserwować wyniki mojego portfela inwestycyjnego. Świetne narzędzie, które daje mi pełną kontrolę nad portfelem. A przecież informacja o tym, co się dzieje w naszym portfelu to podstawa 🙂


 Ad 3. Roczna wartość obrotu wyrażona wielokrotnością wielkości portfela – jest to bardzo istotna pozycja – w końcu prowizję płacimy od każdego kupna i każdej sprzedaży akcji, czyli od obrotu. W kalkulatorze wielkość obrotu podajemy jako wielokrotność wartości portfela, ponieważ nominalna wartość portfela zmienia się co roku wraz z osiąganą stopą zwrotu. W moim przypadku, dokonuję przebudowy portfela cztery razy w roku, po każdych wynikach kwartalnych.

Ad 4. Wielkość prowizji w obecnym biurze maklerskim – kolejna istotna pozycja, która myślę, że nie wymaga szerszego komentarza. W moim dotychczasowym biurze maklerskim prowizja wynosiła 0,38%.


W samym pliku excela wypełniamy pozycje zaznaczone na żółto:

założenia

Oprócz wprowadzonych danych, widzimy od razu wartości końcowe, np. średnioroczny zysk netto w obecnym biurze oraz w dbMakler. Widać także pozostałe założenia, czyli wielkość podatku „Belki” oraz prowizję w dbMakler.


Korzyści

Ok, założenia wprowadzone, teraz czas na najistotniejszą część, czyli odpowiedź na pytanie ‚na jakie realne korzyści mogę liczyć?’.

Tabela, która idzie na ‚pierwszy ogień’, pokazuje, o ile skumulowany zysk jest wyższy dzięki niższej prowizji w dbMakler oraz o ile wyższa jest całkowita wartość portfela. 

W moim przypadku wygląda to tak:

oilewyższydziekinizszejprowizji

Już po roku zysk netto dzięki niższym prowizjom będzie wyższy o 7,28%! 4 536 zł w dbMakler wobec 4 228,20 zł w ‚starym’ biurze maklerskim (4536/4228,2 = 1,0727, czyli 7,28% więcej).

Co prawda po pierwszym roku niższe prowizje nie przekładają się mocno na całkowity wzrost wartości portfela, jednak procent złożony daje o sobie znać, i po 10 latach wartość portfela jest wyższa o 5,82% (w stosunku do wartości portfela, gdybym został w ‚starym’ biurze maklerskim) tylko dzięki niższym prowizjom! Ponieważ mój cel inwestycyjny jest długoterminowy, patrzę również na wartości po 15 i 20 latach. Wartość portfela będzie wyższa odpowiednio o 8,86% i 11,99%!


W dalszej części kalkulatora korzyści są przedstawione w sposób dość szczegółowy po 5, 10, 15 i 20 latach. Przedstawianie tutaj wszystkich danych byłoby dość nudne, dlatego pokażę tylko dane po 10 latach. Resztę można zobaczyć w samym pliku.

podsumowaniepo10latach

Opierając się na początkowych założeniach, po 10 latach oszczędność na prowizjach wynosi 5 458,11 zł! Oznacza to, że wartość portfela jest wyższa o 5,82%, niż w przypadku gdybym pozostał w poprzednim biurze maklerskim. Dzięki procentowi składanemu, skumulowany zysk jest wyższy aż o 10,47% (6 556,68 zł)!


Podsumowanie

Mocno zachęcam do ściągnięcia kalkulatora oraz do „pobawienia się” nim. Wpisz dane, które najbardziej odpowiadają Twojej sytuacji oraz Twojej strategii inwestycyjnej i sprawdź, czy podobnie jak ja, uzyskasz sporą korzyść z pozornie niewiele niższych prowizji maklerskich. Zadziwiające, jak tak niewielka zmiana, w długiej perspektywie może wpłynąć na całokształt osiąganych rezultatów.

W moim przypadku korzyść jest niekwestionowana, dlatego w tym miesiącu przeszedłem do dbMakler. Póki co nie posiadam tam żadnych akcji – koszt ich przeniesienia z dotychczasowego biura maklerskiego byłby zbyt duży. Spokojnie poczekam do kolejnych kwartalnych wyników – podczas przebudowy portfela akcje będę kupował już w dbMakler.

Jak założyć konto w DB Makler?

Założenie rachunku maklerskiego w DB Makler jest bardzo proste. Wystarczy wypełnić poniższy formularz, a skontaktuje się z Tobą doradca, który odpowie na wszystkie Twoje pytania i pomoże w pozostałych formalnościach.

Pewnie zastanawiasz się, czy coś z tego mam? Tak, za każdy poprawnie wypełniony wniosek i zrealizowany kontakt otrzymuję prowizję, która pozwala w rozwoju tej strony. Hosting, grafiki, reklama – niestety, wszystko kosztuje. Po drugie, mobilizuje mnie to do działania, dzięki czemu dzielę się z wami moją wiedzą, doświadczeniami i spostrzeżeniami.

Przede wszystkim, nie polecam produktów, co do których sam nie jestem przekonany! Promuję jedynie oferty, które są dla was korzystne – zresztą, z większości z nich sam korzystam. Sam widzisz, że korzyść z niższych prowizji nie podlega dyskusji. Chętnie ‚przygarnę’ dodatkowe 10% zysku po 10 latach tylko dzięki prostej i szybkiej zmianie konta maklerskiego.

Za pomoc w rozwoju strony – serdeczne dziękuję!

Odnośniki do formularzy kontaktowych:
DB Makler – najniższe prowizje -> najatrakcyjniejsze do inwestowania w akcje

STOP

Zapisałeś się już na listę wybrańców? 🙂

-> błyskawiczna informacja o nowych wpisach

-> informacja o zmianach wskazań barometru makro

-> informacja o wynikach portfela inwestycyjnego

 

 

Podziel się:

1 komentarz

  1. Pingback: Ponad Kreską – Podsumowanie portfela – maj 2017

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *