Wskaźnik wyprzedzający CLI – dane za styczeń 2017

W czwartek OECD opublikowała najnowsze dane na temat wskaźnika wyprzedzającego koniunkturę – CLI. W zeszłym miesiącu zaobserwowaliśmy lekkie drgnięcie w górę. Dziś mamy potwierdzenie tego ruchu. CLI wskazuje, że polska gospodarka rozwija się szybciej niż kilka miesięcy temu. Dołek na PKB za nami?


CLI jest jedną ze składowych barometru makroekonomicznego mojego autorstwa. Drugą składową są kluczowe wielkości makroekonomiczne publikowane przez GUS.

Po więcej informacji na temat budowy barometru oraz historycznych wskazań zapraszam do działu ‚barometr makroekonomiczny’

Zapraszam również do zapoznania się z poprzednimi wpisami na temat barometru makro (zmiany wskazań, opisy wskaźników).


CLI – KOMENTARZ


W zeszłym miesiącu we wpisie komentującym dane CLI widzieliśmy lekkie odbicie w górę.

Przypomnę wykres CLI z poprzedniego miesiąca:

W czwartek, dniu publikacji najnowszych danych, otrzymaliśmy potwierdzenie zmiany kierunku. Jest ono o tyle ważne, że dane na temat CLI podlegają rewizji wstecz. W przeszłości często takie jednorazowe ‚drgnięcia’ w przeciwnym kierunku były korygowane w następnym miesiącu. Tym razem było inaczej i otrzymaliśmy jasne potwierdzenie, że według metodologi OECD, polska gospodarka zaczęła przyspieszać.

Wykres wskaźnika CLI i dynamiki PKB – najnowsze dane:

Widać, że CLI (zielona linia) wyraźnie ruszyło w górę. Na wykres naniosłem również dynamikę PKB, aby pokazać jak mocno wartości te są ze sobą skorelowane.

W listopadzie 2015 r. zaliczyliśmy szczyt na CLI – wtedy też nasza gospodarka rozwijała się najszybciej w ostatnich latach. Dołek wystąpił w październiku 2016 r., czyli w okresie, w którym PKB spadło w okolice 2%.

Wyraźny ruch wskaźnika CLI w górę mówi nam, że wzrost PKB w I kwartale 2017 r. powinien być wyższy, niż w III i IV kwartale 2016 r.

Za takim scenariuszem przemawiają jeszcze co najmniej dwie rzeczy.

Po pierwsze, koniunkturalność gospodarki. Poniższy wykres jest już nieco nieaktualny (sprzed kilku miesięcy), ale zasadniczo dobrze pokazuje koniunkturalność oraz miejsce, w którym obecnie jesteśmy. A wiele wskazuje na to, że zbliżamy się do dołka, albo wręcz już go zaliczyliśmy.

Zainteresowanych zapraszam do wpisu „Wzrost PKB w III kwartale”, z którego pochodzi powyższy wykres, i w którym szerzej go komentuję.

Drugim istotnym argumentem za tezą ‚wzrost PKB będzie wyższy’ są inwestycje. Zeszły rok pod tym względem był fatalny. O przyczynach pisałem wielokrotnie – niepewność, nowa perspektywa unijna. W 2017 r. mamy bardzo niską bazę statystyczną (z 2016 r.) oraz same inwestycje się rozpędza. Istnieje bardzo realna szansa, że to inwestycje staną się motorem napędowym polskiej gospodarki w 2017 r.

Produkcja budowlano-montażowa:

Na wykresie przedstawiłem produkcję budowlano-montażową, która świetnie obrazuje poziom inwestycji w gospodarce. Widoczne jest to, co pisałem powyżej, czyli słaby 2016 rok, oraz odbijający poziom inwestycji, który w kolejnych miesiącach powinien wejść na poziomy ‚dodatnie’.

Po dwóch miesiącach 2017 r. odważę się stwierdzić, że jest lepiej niż w drugiej połowie 2016 r. Na potwierdzenie tych słów będziemy musieli jeszcze trochę poczekać. Póki co mamy tylko CLI oraz dane makroekonomiczne za styczeń. Kluczowe będą odczyty makroekonomiczne za luty (już w przyszłym tygodniu!) oraz marzec.


Mamy do czynienia z dość nietypową sytuacją. Inflacja przewyższa referencyjną stopę procentową NBP.

W praktyce oznacza to, że… realnie tracimy na lokatach!

Zapraszam po więcej informacji do interesującego wpisu: Ujemna realna stopa procentowa tracimy na lokatach!


BAROMETR MAKRO


Barometr makroekonomiczny przed długi czas służył jako podstawowe narzędzie w mojej strategii inwestycyjnej. Tok myślenia był prosty: rośnie gospodarka, rosną zyski, rosną wyceny akcji. Zasadniczo jest to racja i strategia ta sprawdzała się przez długi czas. Problemem była końcówka 2015 r. i 2016 r., w którym dane makro poruszały się w trendzie bocznym. Mój barometr jest pod pewnym względem oscylatorem, a one bardzo słabo radzą sobie z trendami bocznymi. Skutkowało to wieloma zmianami wskazań barometru, co w przyjętej strategii oznaczałoby wchodzenie na rynek akcji i opuszcza nie go praktycznie co miesiąc/dwa.

Strategię nieco zmieniłem, wobec czego barometr stracił na znaczeniu. Dalej pełni rolę pomocniczą, ale nie jest już jednym z twardych kryteriów. O mojej nowej Strategii inwestycyjnej 2016-2020 możesz przeczytać tutaj.


Wskazania barometru makroekonomicznego, a dynamika wzrostu PKB:

Mam nadzieję, że powyższy wykres jest wystarczająco czytelny. Zielony i jasnozielony to okresy, w których zgodnie ze wskazaniem barometru gospodarka powinna rosnąć. Czerwone tło to okres, w którym gospodarka notuje spowolnienie wzrostu.

Barometr świetnie sprawdził się w latach 2012-2014, kiedy mieliśmy do czynienia z długim i trwałym trendem wzrostowym dynamiki PKB. Skutecznie wskazał również lekkie spowolnienie w 2014 roku oraz mocny spadek wzrostu PKB w I kwartale 2016 roku. Natomiast cały 2016 rok to brak jasnego wskazania barometru. Widzimy zresztą, że 2016 rok był nieco dziwny. W II kwartale gospodarka rozwijała się nieco szybciej, by w III kwartale rozwijać się wolniej, a w IV kwartale znów szybciej… więc ilość zmian wskazań barometru nie była nieuzasadniona. Po prostu tak częste przebudowywanie portfela (co miesiąc!) naraziłoby mnie na wysokie koszty transakcyjne. To było głównym powodem odejścia od barometru jako podstawy podejmowania decyzji, w których okresach warto inwestować w akcje.


Aby zobaczyć aktualne wykresy przedstawiające wskazania barometru makro na tle głównych indeksów giełdowych, zapraszam na podstronę barometr makroekonomiczny.


PODSUMOWANIE BAROMETRU MAKRO:

  • Pierwsza składowa (dane GUS): Trend wzrostowy
  • Druga składowa (CLI): Trend wzrostowy
  • WSKAZANIE BAROMETRU: Na rynku!

STOP

Zapisałeś się już na listę wybrańców? 🙂

-> błyskawiczna informacja o nowych wpisach

-> informacja o zmianach wskazań barometru makro

-> informacja o wynikach portfela inwestycyjnego

 

 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *