Wskaźnik CLI – dane za luty 2017

Po dobrych danych z poprzednich miesięcy, tym razem dostaliśmy informacje, które nieco nie pasują do całokształtu danych makroekonomicznych opisujących stan polskiej gospodarki. Większość informacji (produkcja przemysłowa, sprzedaż detaliczna, inwestycje) wskazują na ożywienie w gospodarce, czego potwierdzeniem ma być wyższy wzrost PKB w I kwartale 2017, niż w ostatnim kwartale roku poprzedniego. Najnowsze dane nt. CLI wyłamały się z tego trendu. Zeszłomiesięczne wskazania zostały zrewidowane i CLI pokazuje, że sytuacja w dalszym ciągu się pogarsza.


CLI jest jedną ze składowych barometru makroekonomicznego mojego autorstwa. Drugą składową są kluczowe wielkości makroekonomiczne publikowane przez GUS.


Po więcej informacji na temat budowy barometru oraz historycznych wskazań zapraszam do działu ‚barometr makroekonomiczny’


Zapraszam również do zapoznania się z poprzednimi wpisami na temat barometru makro (zmiany wskazań, opisy wskaźników).


CLI – KOMENTARZ


W zeszłym miesiącu przygotowałem następujący wykres, pokazujący korelację pomiędzy wskaźnikiem CLI, a dynamiką wzrostu PKB:

CLI (dane za styczeń 2017!) i dynamika PKB:

Wszystko wyglądało książkowo – mamy dołek na PKB, a spływające z gospodarki informacje oraz wskaźniki wyprzedzające wskazują jednoznacznie, że rok 2017 powinien być lepszy od 2016. Niestety, w najnowszych danych (opublikowanych klika dni temu) zawierających informacje do lutego, nie jest tak optymistycznie. Dane zostały zrewidowane.

W tej chwili powyższy wykres, w oparciu o najświeższe dane, wygląda następująco.

CLI (dane za luty 2017!) i dynamika PKB:

Jak widać, wykres CLI dalej ‚leci’ w dół. Czy oznacza to, że prognozy wzrostu PKB w 2017 roku są przesadzone? Nie, moim zdaniem obecnie CLI wprowadza w błąd wskazując dalsze pogorszenie koniunktury gospodarczej. A pewność będziemy mieć 20 kwietnia, kiedy GUS opublikuje dane makroekonomiczne mające największy wpływ na wzrost gospodarczy. Wtedy będziemy mieć komplet danych za I kwartał, na podstawie których będzie można oszacować wzrost PKB.

Mimo negatywnych wskazań CLI, myślę, że wzrost gospodarczy przyspieszy.

Poniżej umieszczam wykres, który pokazuje, jak mocno potrafi zostać zrewidowany wskaźnik CLI. Jest to jego najsłabsza strona jeżeli chodzi o wykorzystywanie go w barometrze makroekonomicznym. Dlatego pierwsza zmiana kierunku jest tylko sygnałem ostrzegawczym. Dopiero potwierdzenie ruchu w kolejnym miesiącu traktuję jako zmianę kierunku (na wzrostowy lub spadkowy).

Z powyższego powodu zmodyfikowałem swoją strategię inwestycyjną i odszedłem od wykorzystywania barometru makro jako podstawy do podejmowania decyzji, w jakie aktywa (więcej akcji, czy gotówki?) inwestować. Obecnie barometr makro traktuję po prostu jako pomocny wskaźnik. Zapraszam do zapoznania się z moją Strategią Inwestycyjną.


Od początku 2017 roku prowadzę swój portfel inwestycyjny zgodnie ze Strategią Inwestycyjną.

Istotne jest, aby wyznaczyć sobie cel i konsekwentnie go realizować!

Polecam dwa wpisy na blogu związane ze Strategią:

  1. Teoretyczne podejście do tworzenia Strategii – pomoże ci stworzyć własną!
  2. Opis mojej Strategii Inwestycyjnej na lata 2017-2020

Wskazanie CLI – dane za styczeń i luty:

Najnowsze dane cofnęły się aż do września/października 2016 roku i zrewidowały je. Prawda, że w taki sposób można mocno zmieszać? Między innymi dlatego tak dobrze wygląda skuteczność CLI, jeżeli analizujemy przeszłość. Korelacja w latach poprzednich pomiędzy wzrostem PKB i wskazaniem CLI wychodzi praktycznie 100%. Jednocześnie tak mocne rewizje dyskwalifikują wskaźnik jako jedyne kryterium oceny stanu gospodarki. Można stosować go pomocniczo – osobiście tak zacząłem robić. Jest ciekawy, ale nie traktujmy go jak ‚guru wskaźników’.

Osobiście myślę, że w przyszłości dane znów będą zrewidowane w taki sposób, że w okresie styczeń-marzec będziemy widzieć wzrost na CLI.


Póki co zastanawiam się, czy jest sens comiesięcznego komentowania zachowania wskaźnika CLI? Czy jest sens dalszego skupiania się nad barometrem makro, skoro odstawiłem go na boczny tor i traktuję jako pomocnicze wskazanie?


Czy powinienem w dalszym ciągu co miesiąc komentować wskaźnik CLI?

Pokaż wyniki

Loading ... Loading ...

PODSUMOWANIE BAROMETRU MAKRO:

  • Pierwsza składowa (dane GUS): Trend wzrostowy
  • Druga składowa (CLI): Trend wzrostowy
  • WSKAZANIE BAROMETRU: Na rynku!

STOP

Zapisałeś się już na listę wybrańców? 🙂

-> błyskawiczna informacja o nowych wpisach

-> informacja o zmianach wskazań barometru makro

-> informacja o wynikach portfela inwestycyjnego

 

 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *