Wskaźnik CLI – dane za kwiecień 2017

Wczoraj OECD opublikowała najnowsze dane na temat wskaźnika wyprzedzającego CLI. Wskaźnika, który po raz kolejny ‚wariuje’. Wskazania są wstecz rewidowane. Raz wskaźnik pokazuje, że jest ‚lepiej’, raz, że ‚gorzej’. Żartobliwie można powiedzieć, że jesteśmy w trendzie boczny. A poważniej mówiąc, tak częste zmiany i rewizja poprzednich danych powoduje, że CLI trudno traktować jako twardy wskaźnik pomagający w ocenie sytuacji makroekonomicznej.


CLI jest jedną ze składowych barometru makroekonomicznego mojego autorstwa. Drugą składową są kluczowe wielkości makroekonomiczne publikowane przez GUS.


Po więcej informacji na temat budowy barometru oraz historycznych wskazań zapraszam do działu ‚barometr makroekonomiczny’


Zapraszam również do zapoznania się z poprzednimi wpisami na temat barometru makro (zmiany wskazań, opisy wskaźników).


CLI – KOMENTARZ


Barometr makro dalej prowadzę, ale traktuję go raczej jako ciekawostkę i element miękki do oceny sytuacji gospodarczej w Polsce. W tej chwili podstawą mojego portfela inwestycyjnego jest Strategia inwestycyjna i dość sztywne podzielenia portfela na część agresywną (akcje!) i bezpieczną (gotówka, lokaty itp.).

Dlaczego zdecydowałem się na zmianę? W warunkach silnych trendów (polepszenie lub pogorszenie koniunktury) barometr sprawdza się dobrze. Gorzej w okresach, z którymi mieliśmy do czynienia ostatnio. Czyli trend boczny. Oscylatory potrafią wtedy dawać sporo błędnych i opóźnionych sygnałów.

Obecna strategia nie zakłada doboru określonych aktywów do portfela w zależności od barometru (więcej akcji w portfelu, gdy koniunktura się polepsza; i odwrotnie). Po prostu na akcje (portfel agresywny) przeznaczyłem stałą kwotę, a pozostała część oraz bieżące oszczędności zasilają portfel bezpieczny. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, to z tak zbudowaną Strategią w cztery lata uda mi się zaspokoić mój cel inwestycyjny – zakup mieszkania.

Co prawda w ten sposób ograniczam potencjalne zyski (portfel bardzo bezpieczny), ale cel jest na tyle istotny, że nie mogę sobie pozwolić na duże ryzyko.


Jedną z najciekawszych ofert na rynku lokat jest propozycja przygotowana przez Idea Bank – lokata Happy Plus.

Jedyny minus to oferta skierowana tylko do osób, które są nowymi klientami. Reszta to same plusy!

  • oprocentowanie aż 3,0%!
  • kwota aż do 100 000 zł!
  • bez zakładania konta bankowego – naprawdę wyjątek w tak atrakcyjnych lokatach. Mamy pewność, że nie będzie ukrytych kosztów związanych z opłatami za rachunek bankowy!

Aby zapoznać się z ofertą wystarczyć kliknąć tutaj. Dzięki temu zyskujesz nie tylko Ty, ale także wspierasz rozwój bloga. Jeżeli interesuje Cię oferta, a z jakiegoś powodu nie chcesz wesprzeć bloga (masz do tego prawo!), ofertę lokaty możesz znaleźć także na stronie Idea Bank.


Wracając do CLI. Jeden wykres i tabelka pokazująca dużą zmienność CLI, która poważa sens stosowania tego wskaźnika do celów podejmowania natychmiastowych decyzji inwestycyjnych.

Wskaźnik CLI po poszczególnych miesiącach:

Po danych za styczeń mogliśmy powiedzieć – poprawa koniunktury! I to znaczna. Gdybym się kierował tym wskaźnikiem, to pomyślałbym: „Poprawa koniunktury? Wyższe zyski? Warto wejść w akcje!”.

Miesiąc później, w danych za luty, wskazanie zostało skorygowane. I to jak! Silny spadek. Po wzrostach już nic nie zostało. Jedynie my z akcjami w portfelu, które kupiliśmy pod wpływem pozytywnego odczytu CLI :). Sprzedajemy!

Po kolejnym miesiącu, w danych za marzec, dalej ‚widzieliśmy’ spadek, ale już nie tak drastyczny. Dalej pozostajemy poza rynkiem akcji.

W najnowszych danych, za kwiecień, CLI porusza się w bok, a właściwie jest lekko na plus. Kolejna zmiana.

Jak dla mnie, częstotliwość zmian i korygowanie danych wstecz dyskwalifikuje ten wskaźnik do wspomagania bieżących decyzji inwestycyjnych.

Ok, jest to fajny wskaźnik, jeżeli spojrzymy wstecz kilka miesięcy. Wtedy widzimy sporą korelację. Ale są to już dane skorygowane, które się ‚uleżały’. Dane sprzed miesiąca, dwóch lub trzech z pewnością zostaną mocno skorygowane w kolejnych odczytach.

W formie tabeli powyższy wykres wygląda tak:


Barometr makroekonomiczny dalej śledzę i prowadzę. W formie ciekawostki, elementu miękkiego, który może być nieco pomocny w analizie. Nie jest już jednak twardym wyznacznikiem koniunktury w polskiej gospodarce.

Prawdopodobnie nie będę co miesiąc analizował CLI – nie ma sensu. Od czasu do czasu, gdy będzie się działo coś ciekawego – napiszę kilka zdań!


PODSUMOWANIE BAROMETRU MAKRO:

  • Pierwsza składowa (dane GUS): Trend wzrostowy
  • Druga składowa (CLI): Trend spadkowy
  • WSKAZANIE BAROMETRU: Na rynku – obserwuj!

STOP

Zapisałeś się już na listę wybrańców? 🙂

-> błyskawiczna informacja o nowych wpisach

-> informacja o zmianach wskazań barometru makro

-> informacja o wynikach portfela inwestycyjnego

 

 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *