Podsumowanie portfela – wrzesień 2017

Ostatnio trochę się ociągałem. Tak, że nie było podsumowania za sierpień. Dziś wracam do miesięcznych podsumowań, które… postaram się nieco uprościć. Wykresów tyle samo, mniej pisania 🙂 Dawka informacji w postaci graficznej. Zapraszam!


Do bieżącej kontroli wyników portfela inwestycyjnego używam portalu MyFund.pl

Zapraszam do zapoznania się z moją Strategią Inwestycyjną 2017-2020, którą realizuję za pomocą opisywanego tutaj Portfela inwestycyjnego

Sposób obliczania benchmarku opisałem w tym wpisie na blogu.

Polecam również przeczytać kilka ogólnych informacji o moim Portfelu inwestycyjnym, a właściwie portfelu inwestycyjno-oszczędnościowym


UDZIAŁ AKTYWÓW W PORTFELU; STAN NA 30.09.2017 r.


W tej chwili zdecydowaną większość aktywów stanowią gotówka i lokaty – około 69%. Kończę w tej chwili analizę wyników po półroczu i mam kilka spółek na oku, o które chciałbym uzupełnić portfel. Do końca października powinienem dać radę.


SZCZEGÓŁOWY SKŁAD PORTFELA; STAN NA 30.09.2017 r.


Powyżej szczegółowy skład portfela. Gotówka i lokaty są największą pozycją – mniej więcej równą. Z aktywów ‚agresywnych’ największa pozycja to certyfikaty inwestycyjne Trigon Polskie Perły. Jest to stosunkowo bezpieczny certyfikat podążający w ślad FIZ Trigon PP.

Ze spółek akcyjnych największy udział stanowi JSW – 8,96% wartości portfela. Stan rzeczy jest spowodowany tym, że kurs akcji sporo wzrósł od momentu zakupu akcji. Na dzień dzisiejszy posiadam jeszcze akcje JSW, ale podejrzewam, że taki stan rzeczy nie będzie się utrzymywał bardzo długo. W ciągu kolejnych maksymalnie dwóch kwartałów raczej pozbędę się ich akcji.


PORÓWNANIE DO INDEKSÓW I BENCHMARKU – WYNIKI WRZEŚNIA 2017 r.


We wrześniu portfel stracił stosunkowo dużo, bo aż 1,05%. Tym razem przegrałem z benchmarkiem, który stracił symboliczne 0,14%.

Ciekawie sprawa wygląda na pozostałych indeksach GPW. WIG stracił 1,05%, a sWIG80 aż -2,86%. Z towarzystwa pozytywnie wyróżnił się mWIG40 zyskując 1,63%. Na tym tle Indeks cenowy (^_PLWS) cenowy wypada słabo, stracił -2,18%.

Warto wejść na powyższy link prowadzący do Stooq.pl. Indeks cenowy przyjmuje, że każda spółka z GPW ‚waży’ tyle samo. KGHM jest tak samo istotny, jak Famur, czy  Wasko. Nie jest istotna kapitalizacja. Pokazuje zachowanie szerokiego rynku. I co widzimy? Indeks cenowy po ostrych wzrostach na początku roku nurkuje. Osiągnął już poziom niższy niż na początku roku. Obrazuje to fakt, że hossa widoczna na WIG nie dotyczy wszystkich spółek. Ba! Dotyczy mniejszości spółek, ale tak się składa, że głównie tych dużych.


PORÓWNANIE DO INDEKSÓW – OD POCZĄTKU ISTNIENIA PORTFELA


Do odnotowania głównie dwie rzeczy:

  1. mWIG40 na maksimach biorąc pod uwagę okres istnienia portfela
  2. Bardzo słabe zachowanie sWIG80 w ostatnich miesiącach – dywergencja względem WIG i mWIG40. Potwierdza to, że hossa nie dotyczy całego rynku.

Mamy do czynienia z dość nietypową sytuacją. Inflacja przewyższa referencyjną stopę procentową NBP.

W praktyce oznacza to, że… realnie tracimy na lokatach!

Zapraszam po więcej informacji do interesującego wpisu: Ujemna realna stopa procentowa tracimy na lokatach!


PORÓWNANIE DO BENCHMARKU – OD POCZĄTKU ISTNIENIA PORTFELA


Z omawianego tematu polecam wpis opisujący stosowany przeze mnie benchmark, który znajdziesz tutaj.

Po silnym wzroście wartości portfela w sierpniu, we wrześniu ‚oddałem’ trochę rynkowi. W długim terminie różnica pomiędzy portfelem, a benchmarkiem jest stała i wynosi ok. 11-12% (zielona linia na wykresie). Trudno pokonać rynek!


ŚREDNIOROCZNA STOPA ZWROTU – CAGR


Ze średniorocznej stopy zwrotu jestem zadowolony, tym bardziej, że jest ona realna (uwzględnia wszystkie koszty prowadzenia rachunku inwestycyjnego i podatki). 8,73% średniorocznie to dobry wynik, szczególnie dla portfela zrównoważonego. Cieszy, że portfel wypada lepiej od benchmarku (6,47%).

Warto odnotować, że w okresie mojego inwestowania wszystkie indeksy przynoszą całkiem niezłe stopy zwrotu. Upraszczając, można powiedzieć, że inwestuję w okresie hossy. Prawdziwy test portfela i mojej psychiki przyjdzie w momencie, gdy indeksy zaczną mocno tracić. A taki moment pewnie prędzej lub później nadejdzie.

Imponuje wynik mWIG40. Gdyby w połowie 2013 roku zainwestować w ETF podążający za mWIG40 (niestety, nie istnieje taki), to zyskiwałby rocznie aż 11,17% brutto!


STOPIEŃ REALIZACJI STRATEGII


Najważniejszy wykres na końcu 🙂 Pokazuje, w jakim stopniu realizuję swoja Strategię na lata 2017-2020.

Dlaczego najważniejszy? Efektywność inwestowania można liczyć stopą zwrotu w całym okresie inwestowania, średnioroczną stopą zwrotu, porównywać do benchmarku (czy jesteśmy lepsi od rynku?), ale wszystko sprowadza się tak naprawdę do jednego… przyrostu kapitału! Chodzi o to, aby wyciągać więcej niż się wkłada!

Stopy zwrotu liczy się zwykle (tak liczy MyFund.pl, sam również tak do tego podchodzę) z uwzględnieniem wpłat i wypłat z portfela. Czyli wpłaty i wypłaty środków do/z portfela są obojętne dla pomiaru efektywności portfela mierzonego za pomocą stopy zwrotu.

Dlatego przyrost kapitału jest tak istotny… i jest celem mojej Strategii. Nie ukrywam, że w ostatnim czasie musiałem dokonać kilku wypłat gotówki z portfela – nagromadziło się w ostatnich miesiącach kilka ‚tematów’, które wymagały ruszenia oszczędności. Niestety, tak się czasem w życiu po prostu zdarza. Dlatego warto mieć poduszkę finansową!

W rezultacie w tej chwili jestem pod kreską! Przyrost kapitału jest niższy niż zakładałem w Strategii. Część mam nadzieję odrobić do końca roku. W kolejnych trzech latach, które pozostały do końca Strategii będę musiał albo zacisnąć pasa, albo zwiększyć przychody. Celuję w drugie rozwiązanie! 🙂


STOP

Zapisałeś się już na listę wybrańców? 🙂

-> błyskawiczna informacja o nowych wpisach

-> informacja o zmianach wskazań barometru makro

-> informacja o wynikach portfela inwestycyjnego

 

 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *