Podsumowanie portfela – październik 2017

Październik na warszawskiej giełdzie był najmniej udanym dla inwestorów miesiącem w 2017 roku. No, chyba, że ktoś inwestuje jedynie w spółki WIG20. Mówienie o hossie na GPW w 2017 roku jest dla mnie dużym nadużyciem. Owszem, hossa jest, ale tylko na indeksie WIG20, który zupełnie nie oddaje tego, co dzieje się ze wszystkimi spółkami. Ponieważ WIG20 ma kluczowy wpływ na zachowanie WIG… również patrząc na główny indeks widzimy pozytywne zachowanie giełdy w 2017 roku. Inaczej jest, gdy zaczniemy drążyć i spojrzymy na sWIG80 lub Indeks cenowy (_PLWS). Tam hossy nie ma! Ale to temat na osobny wpis – gdzie ta hossa? Dziś podsumowanie października. Października, w którym sWIG80 stracił aż -5,15%, a Indeks cenowy -3,64%!


Do bieżącej kontroli wyników portfela inwestycyjnego używam portalu MyFund.pl

Zapraszam do zapoznania się z moją Strategią Inwestycyjną 2017-2020, którą realizuję za pomocą opisywanego tutaj Portfela inwestycyjnego

Sposób obliczania benchmarku opisałem w tym wpisie na blogu.

Polecam również przeczytać kilka ogólnych informacji o moim Portfelu inwestycyjnym, a właściwie portfelu inwestycyjno-oszczędnościowym


OPERACJE W PORTFELU W PAŹDZIERNIKU 2017 r.


Koniec lokaty

W październiku dobiegła końca jedna z dwóch lokat. Po przeanalizowaniu rynku lokat, nie zdecydowałem się na założenie nowej. W chwili obecnej mam konto oszczędnościowe oprocentowane na 2%, czyli na poziomie lokat. Nie widzę więc powodu, dla którego miałbym zamrażać pieniądze na kilka miesięcy, jeżeli na ten sam procent mogę mieć je „pod ręką”.

Sprzedaż akcji Jastrzębskiej Spółki Węglowej

Po przeanalizowaniu wyników JSW z poprzednich miesięcy oraz raportu bieżącego, w którym JSW podaje dane produkcyjne za III kwartał, uznałem, że w III kwartale JSW nie poprawi swoich wyników. Chociaż wygląda na to, że zmiany restrukturyzacyjne przyniosły oczekiwane rezultaty. Z pewnością przyczyniły się do tego rosnące od listopada 2017 ceny węgla koksowego, które utrzymują się na satysfakcjonującym poziomie przez cały 2017 rok.

Wynik netto w kolejnych kwartałach prawdopodobnie zostanie mocno podbity przez rozwiązanie rezerwy na deputat dla emerytów i rencistów. Mowa o kwocie, bagatela, 1,9 mld zł. W październiku weszła w życie ustawa o świadczeniu rekompensacyjnym z tytułu utraty prawa do bezpłatnego węgla. Cała ustawa sprowadza się do tego, że emeryci w zamian za zrzeczenie się prawa do deputatu węglowego wypłacanego przez Spółki (również JSW – na ten cel została zawiązana rezerwa) otrzymają jednorazową rekompensatę w wysokości 10 tysięcy złotych. Jest to mniej więcej równowartość 5-letniego deputatu. Stosowne wnioski o rekompensatę oraz jej wypłata mają zostać zrealizowane do końca roku. Moim zdaniem, dopiero wtedy zaistnieją przesłanki do rozwiązania rezerwy. Stanie się to więc albo w IV kwartale 2017 roku, albo w I kwartale 2018 roku.

Rozwiązanie rezerwy nie powinno mieć wpływu na kurs akcji – będzie to zdarzenie jednorazowe, niegotówkowe, które z pewnością jest już uwzględnione przez rynek w cenie. Widzę inne niebezpieczeństwo. Dobre wyniki w ostatnich kwartałach oraz potencjalne rozwiązanie rezerwy spowodują, że wynik netto będzie bardzo wysoki. A fakt ten z pewnością zostanie wykorzystany przez związki zawodowe i górników do wytworzenia presji płacowej oraz zmiany porozumienia płacowego zawartego w czasie kryzysu. Paradoksalnie rozwiązanie rezerwy może przynieść negatywne skutki dla JSW po stronie kosztowej – wzrost wynagrodzeń.

Akcje JSW kupiłem 5 czerwca 2017 roku po cenie 68,25 zł. Sprzedałem 25 października 2017 roku po 98,01 zł. Po uwzględnieniu prowizji zarobiłem +43,14%.


UDZIAŁ AKTYWÓW W PORTFELU; STAN NA 31.10.2017 r.


Coraz więcej gotówki w portfelu, co jest nie do końca zgodne z moją Strategią inwestycyjną. Powody takiej sytuacji są dwa. Po pierwsze, po wynikach za II kwartał nie znalazłem spółek, w które mógłbym z czystym sumieniem zainwestować. Po drugie, pogorszenie sytuacji rynkowej.

Polecam spojrzeć na tę analizę na Makrostrefa.net. Większość spółek na GPW jest niżej, niż średnia z 6 kwartałów. Historycznie wskaźnik ten sprawdzał się bardzo dobrze, jeśli chodzi o wybór okresów do inwestowania.


Podejmowanie decyzji inwestycyjnych jest dla mnie łatwiejsze dzięki MyFund.pl, gdzie mogę na bieżąco obserwować wyniki mojego portfela inwestycyjnego. Świetne narzędzie, które daje mi pełną kontrolę nad portfelem. A przecież informacja o tym, co się dzieje w naszym portfelu to podstawa 🙂


SZCZEGÓŁOWY SKŁAD PORTFELA; STAN NA 31.10.2017 r.


Z akcji w portfelu pozostał tylko Boryszew oraz Ferro. Prawdopodobnie w listopadzie pozbędę się z portfela certyfikatu na FIZ Trigon Polskie Perły. Może dojść do sytuacji, w której… ponad 90% portfela stanowić będzie gotówka. Byłaby to pierwsza taka sytuacja w całej historii istnienia mojego portfela inwestycyjnego.


PORÓWNANIE DO INDEKSÓW I BENCHMARKU – WYNIKI PAŹDZIERNIKA 2017 r.


Tak jak wspomniałem we wstępie – październik nie był udanym miesiącem na GPW. sWIG 80 stracił na wartości 5,15%, a Indeks cenowy (_PLWS) zanotował ‚zjazd’ o 3,64%.

W tym nieciekawym otoczeniu portfel zachował się dobrze, notując wzrost o 0,47%. Benchmark stracił 0,65%.


PORÓWNANIE DO INDEKSÓW – OD POCZĄTKU ISTNIENIA PORTFELA


Zachowanie portfela (niebieska linia) w 2017 roku zadowala mnie. Szczególnie, jeżeli spojrzę na to, co działo się z sWIG80. Bardzo mocny spadek.

Co prawda na powyższym wykresie tego nie widać, ale za silny wzrost WIG (czerwona linia) odpowiada właściwie tylko WIG20! Czyli 20 spółek „rządzi” całym WIG. Jest to bardzo ciekawy temat do przeanalizowania. Teza: „czy rzeczywiście na giełdzie mamy do czynienia z hossa?”. Moim zdaniem NIE!


PORÓWNANIE DO BENCHMARKU – OD POCZĄTKU ISTNIENIA PORTFELA


Porównanie wyników portfela z benchmarkiem wypada dobrze. Szczególnie istotna jest zielona linia, która pokazuje różnicę pomiędzy wynikiem portfela, a benchmarkiem. Utrzymuje się ona na stałym poziomie ok. 10-15 pkt. proc. od dłuższego czasu. Trudno pobić rynek.


ŚREDNIOROCZNA STOPA ZWROTU – CAGR


Średnioroczna stopa zwrotu netto wynosi 8,67%. Jestem zadowolony, bardzo dobry wynik zrównoważonego portfela! Benchmark osiągnął CARG na poziomie 6,17%. Inwestując w spółki mWIG40 średniorocznie zarabialibyśmy 10,33%. Świetny wynik.

Patrząc po wynikach indeksów oraz portfela, można stwierdzić, że generalnie cały okres inwestowania, tj. od sierpnia 2013 roku można uznać za okres wzrostowy. Stosunkowo łatwo można było zarabiać na takim rynku.


Mamy do czynienia z dość nietypową sytuacją. Inflacja przewyższa referencyjną stopę procentową NBP.

W praktyce oznacza to, że… realnie tracimy na lokatach!

Zapraszam po więcej informacji do interesującego wpisu: Ujemna realna stopa procentowa tracimy na lokatach!


STOPIEŃ REALIZACJI STRATEGII


Ostatni i najważniejszy wykres. Stopień realizacji Strategii inwestycyjnej, który pokazuje rzeczywisty przyrost kapitału. Skoro moim celem jest zgromadzenie konkretnej kwoty na konkretny cel, to najważniejszy jest przyrost kapitału. Możemy liczyć stopy zwrotu i inne wyniki ‚procentowe’ uwzględniające wpłaty i wypłaty z portfela… ale to przyrost kapitału jest naszym celem. Czyli tak naprawdę bieżące oszczędności i zysk z inwestycji.

Po dość trudnej drugiej połowie roku, w której pojawiło się kilka większych (planowanych i nieplanowanych) wydatków, wszystko wraca na swoje tory. Co prawda jeszcze jestem pod kreską, ale końcówka roku powinna być całkiem niezła 🙂

Chcę również stworzyć budżet domowy na 2018 roku. Rozpisać ‚standardowe koszty utrzymania’ oraz wydatki jednorazowe, które będę chciał zrealizować w przyszłym roku – np. nauka niemieckiego, wakacje, ubezpieczenie samochodu itp. Porównując planowane wydatki z planowanymi wpływami uda mi się odpowiedzieć na kluczowe pytanie: czy w 2018 roku będę w stanie wygenerować odpowiedni przyrost kapitału?


STOP

Zapisałeś się już na listę wybrańców? 🙂

-> błyskawiczna informacja o nowych wpisach

-> informacja o zmianach wskazań barometru makro

-> informacja o wynikach portfela inwestycyjnego

 

 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *