CYKLE TEMATYCZNE

„Cykle tematyczne” to właściwie nic innego, jak wpisy z bloga ułożone według poruszanych zagadnień. To coś w rodzaju „mapy strony”, dzięki czemu łatwiej będzie ci odnaleźć interesujące materiały. Obecnie istnieje kilka cyklów tematycznych, są to:


Budżet domowy 

Jednym z elementów mojej filozofii jest dbanie o budżet domowy – właściwie od tego wszystko się powinno zacząć. Jestem chodzącym przykładem, że dzięki kontroli wydatków oraz koncentrowaniu się na wpływach można zwiększyć kwotę odkładaną każdego miesiąca bez pogorszenia standardu życia. W tej sekcji chciałbym podzielić się z wami informacjami o moim podejściu do tematu.


Szkoła inwestowania

Gdy już zapanujemy nad budżetem domowym, równie istotne jest zarządzanie oszczędnościami. Możemy trzymać je w przysłowiowej ‚skarpecie’ lub zainwestować. W tym dziale poruszymy kwestie, które pomogą nam określić profil inwestora, określić cele i zbudować własną strategię inwestycyjną. Powiemy sobie także kilka rzeczy o inwestowaniu w różne aktywa – akcje, obligacje, fundusze inwestycyjne. W kontekście giełdy będzie trochę o analizie fundamentalnej – to ona jest podstawą moich decyzji inwestycyjnych. W skrócie – o wszystkim, dzięki czemu pomnożymy swoje oszczędności!


Raporty i analizy

Obserwując otaczające mnie życie gospodarcze i społeczne często wpadam na pomysł głębszego zbadania jakiegoś problemu. I właśnie w tym dziale chcę się podzielić raportami i analizami, które tworzę w oparciu o twarde dane oraz własne przemyślenia.


Literatura inwestora

Najważniejsze jest doświadczenie. Jednak bez wiedzy nie ma doświadczenia – w końcu doświadczenie to ‚wiedza w praktyce’. Wiedzę można czerpać z różnych źródeł – studia, kursy, artykuły w Internecie (blogi? 🙂 ). Mimo wszystko, w dalszym ciągu najłatwiejszym i najpopularniejszym sposobem zdobycia wiedzy są książki. Staram się czytać sporo, chociaż nie ukrywam, że praca, blog, analizowanie spółek oraz hobby zabiera mi bardzo dużo czasu – na czytanie pozostaje ostatnio niewiele. Co czytam? Nie tylko „trudne”, specjalistyczne pozycje takie jak „Matematyka finansowa”, czy „Nowoczesna teoria portfelowa i analiza papierów wartościowych”. Często sięgam po popularnonaukowe pozycje nieco luźniej traktujące o finansach, biznesie, rozwoju osobistym. Ostatnio polubiłem biografie ludzi sukcesu. Postaram się w tej części bloga przybliżyć książki, które czytam oraz napisać o nich kilka zdań.


Ciesz się życiem!

Oszczędzanie, zwiększanie dochodów, inwestowanie, analizowanie spółek oraz sytuacji makroekonomicznej… oczywiście, lubię to wszystko – inaczej bym nie prowadził tego bloga. Ale w końcu nie po to staramy się pomnożyć swoje oszczędności, aby docelowo schować je pod materacem? Trzeba odnaleźć równowagę pomiędzy pracą, a wypoczynkiem. Pomiędzy oszczędzaniem, a wydawaniem zgromadzonych środków na przyjemności i podnoszenie komfortu życia. Tę część bloga traktuję trochę z przymrużeniem oka, ale od czasu do czasu coś tutaj wrzucę – gdzie byłem, co widziałem, co robiłem, co lubię.